POLITSEI NÄITAS VÕIMU - tungides kohvikusse ja viies kaasa täiesti süütu kõrvalseisja tänavalt vaid trummimängu pärast


Täna (10. aprillil) kell 17.32 laekus mulle info, et Tallinna Vanalinnas on kogunenud suured politseijõud koos eriüksusega Sulevimägi 1 asuva kohviku Toormoor juurde nõudes sissepääsu. Kuna kohviku omanik ei soovinud esmalt ust avada, siis ähvardati see jõuga lahti murda.

Toormoor on väike hubane kohvik Tallinna vanalinnas Sulevimägi 1, mis pakub väga maitsvaid ja tervislikke roogasid. Tegemist kohvikuga, mis on igapäevaselt valmistanud ja tarninud tasuta toitu Toompeale meeleavaldustel viibivatele inimestele. Ehk on just seal see põhjus, miks politsei nende tegevust järjepidavalt püüab piirata. Kohviku kohta rohkem: https://toormoor.ee/ Kohviku omanik Margus helistas oma advokaadile ja samal ajal olid politseinikud ootel ukse taga, ust jõuga kiskudes ja läbi klaasi osutades paberitele, mis neil kaasas olid. Kuna omaniku advokaat andis nõu, et hetkel tuleks uks avada ja proovida olukord rahulikult lahendada, siis lasi Margus politseinikud sisse. Politseinikud soovisid hakata tuvastama kohvikus viibinud inimeste isikuid (kümmekond inimest), mispeale mitmed soovisid lihtsalt lahkuda. Nende hulgas ka Meeli, kes liikus välja tänavale, kus politseinikud koondusid tema ümber takistades tal eemalduda.

Meeli kõrvale läks Krita, kes hakkas Meeli ja politseinike juttu telefoniga filmima, kuid politseinikud hakkasid seda filmimist takistama väitega, et Krital pole selleks õigust. Meeli ütles, et tegemist tema kaitsjaga, kuid korrakaitsjad sellega ei leppinud ja väitsid, et kaitsjal peab olema ette esitada magistrikraad, mis tõendab tema õigust selleks tegevuseks (Meeli enda sõnade alusel toimunust). Seejärel aga püüdsid suured tugevad politseinikud aga Kritat jõuga eemale tirida. Seda tehti üsna vägivaldselt nii, et Krital oli hiljem kogu külg ja käsi väga valusad. Seda vaid seetõttu, et ta seisis keset tänavat Tallinna Vanalinnas ja soovis filmida vestlust Meeli ja politseiniku vahel, et jääks alles selge jälg ja tõendus sellest.

Video nr 1: https://www.facebook.com/krita.tali.lippur/videos/2836864646530822/

Video nr 2: https://www.facebook.com/krita.tali.lippur/videos/2836874329863187/

 

Politsei piiras ala nii, et takistas liiklemist terve tänava piires

Pealtvaatavaid inimesi oli kogunenud mitmeid, aga Politsei ei lubanud neid kuigi lähedale tulla – ca 10 meetri kaugusele oli tehtud tänavale kujuteldav joon, millest ei lubatud üle astuda. Kui mina ise kohale jõudsin, siis avaneski selline pilt, kus Meeli ja Krita seisid politseinike ees, koha omanik viis mingeid asju autosse ja kui soovisin läheneda, siis sekkus politseinik jõuliselt keelates mul edasi liikuda. Soovisin koheselt teada, mis on sellise keelu põhjuseks, et mul takistatakse liikuda mööda Tallinna vanalinna tänavat. Sain vastuseks, et politseinik ise kehtestas sinna viibimiskeelu.

Kuna Toormoori omanik seisis parajasti õues, siis küsisin temalt volitust pääseda kohviku ruumidesse. Sain valjuhäälse suusõnalise volituse ja kiirelt lahenes probleem ja mul oli vaba voli edasi liikuda.

 

Politsei viis kaasa täiesti rahumeelse ja süütu noormehe

Kajastasin rahulikult kogu toimuvat ja kõik hakkaski juba justkui vaibuma. Eemal pealtvaatajate hulgas viibis ka üks tore vaikne noormees, kellel kaelas trumm, mida ta vaikselt põristas. Noormees ei olnud kohviku külastaja, vaid oli seal lähedal ja tulnud vaatama, mis toimub. Korra pealt pöördusid kaks politseiniku noormehe poole ja hakkasid teda jõuga ära viima. Noormehele pandi süüks, et ta mängis trummi avalikus linnaruumis. Politseinik oli noormehele 15min varem andnud korralduse lõpetada trummimäng, mida noormees oli ka teinud. Kuid mingi aja pärast siiski trummi edasi põristanud. See oligi kogu tema süü, mille eest talutati noormees kahe politseiniku vahel bussi – loomulikult kongi, mis asub bussi tagaosas.

Kõrvalseisvad inimesed püüdsid sekkuda ja aru pärida, mille pärast täiesti süütu noormehega selliselt käitutakse, kuid politseinikud ei andnud ühtegi asjalikku vastust. Kui noormees oli bussi lukustatud, siis kiirelt lahkusid kõik korrakaitsjad. Kokku oli kohal vähemalt neli bussi ja politsei värvides sõiduautod. Nende hulgas nii sinist mundrit kandvad politseinikud, aga ka rohelises riietuses eriüksuslased.


Püüdsin ka ise politseinikelt Tiit Rästas ja Evert Laul pärida, miks nad niimoodi käituvad ja viivad kaasa täiesti süütu noormehe. Politseinikud olid üsna ülbe olemisega ja väitsid seda, et noormees eksis selle vastu, et niimoodi Tallinna tänaval ei tohi pilli mängida. Juhtisin ka tähelepanu, et selliste vahejuhtumite pärast inimesed iga päev kogunevadki Toompeale meelt avaldama ja nüüd annavad nad oma käitumisega sellele ju ainult hoogu juurde. Politseinikke jättis see arvamus täiesti ükskõikseks ja astusid bussi ja asusid ära sõitma.

Kellele ja milleks sellist jõudemonstratsiooni tegelikult vaja on? Nii suurte jõududega välja tulla ja lõpuks vahistada täiesti rahumeelne noormees, kes vaatas kõrvalt ja mängis trummi. Seda kõike praeguses olukorras, kus läbi meedia püütakse igal päeval kinnitada, et meil ei ole ega ka tule politseiriiki.

Võtsin ühendust ka PPA kommunikatsioonibürooga, et selle vahejuhtumi kohta rohkem infot saada ja kuulda nendepoolset selgitust. Paraku kuulis sealne töötaja vahejuhtumist minu käest alles esmakordselt ja lubas hakata uurima. Saatsin neile e-kirja ja jään ootama täpsemat infot.

Lisaks palusin Meelil ja Krital kirjutada mulle ka omapoolsed ütlused toimunu kohta. Lisan need loole peatselt.


Krita selgitus

Krita oli küll väga väsinud, aga saatis hilisõhtul oma kirjaliku kokkuvõtte toimunust. Avaldan selle muutmata kujul:

"
Olime kinnises klubis, kus toimus šokolaadi degustatsioon! Meid oli vähe. Korraga oli politsei ukse taga ja nõudis sisse laskmist. Mingil hetkel said nad sisse ja hakkasid nõudma isikutuvastamist. Minul ID kaarti kaasas polnud, ütlesin oma nime ja sünnikuupäeva. Minu sõbranna oma isiku andmeid ei andnud, sest politseil pole õigust neid ka küsida, kuna ei tema ega ka tegelikult mina ega ka keegi teine meie hulgast ei rikkunud ühtegi seadust!

Me palusime politseilt, et nad ütleksid, millist seadusepunkti me rikkusime. Nad ei osanud seda seadusepunkti meile öelda. Seejärel tõid nad välja Korralaitseseaduse punktid, aga nende vastu me ei eksinud. Me lahkusime kinnisest klubist ja väljas hakkas politsei meid ahistama, piirama ja nad rikkusid Eesti Vabariigi põhiseadust ja Korrakaitseseadust.

See kõik kestis kokku ca pool tundi. Nad nõudsid jätkuvalt sõbranna isikuandmeid, mis on seaduse vastane ja ta ei andnud. Politseinikke oli kahe naisterahva vastu umbes 10 ja pisut eemal veel mitmeid. Mingi hetk hakkas üks politseinikest minult nõudma, et ma lahkuksin oma sõbranna kõrvalt, kuid ma polnud nõus ja ma ka filmisin kogu juhtumi videosse. Nad ähvardasid pidevalt, et toimetavad mu sõbranna politsejaoskonda, mu sõbranna keeldus ja selleks on tal ka täielik õigus. Kui ma ei lahkunud oma sõbranna kõrvalt, haaras see sama politseinik, kes ennast ka ei tutvustanud, mul jõuliselt käsivarrest, püüdes mind füüsilise jõuga eemale tõmmata. Ma rapsasin oma käe lahti, mis sai viga ja valutab siiani.

Tol hetkel ka katkes mu filmimine, sest politsei kiskus mind käest, kuid ma filmisin edasi niipea kui käe lahti tõmbasin. Politsei ahistamine ja kius jätkus veel edasi kuni nad sundisid sõnade ja ähvardustega, ebaseaduslikult mu sõbrannalt nime ja sünniaja välja. Vähem kui minut hiljem võtsid nad kinni hoopis võõra mehe, kes vaikselt seal lähedal trummi lõi. Nad ahistasid teda ja vaikse trummimängimse eest suruti ta jõuga politseiautosse. Sellisena toimus Eesti politsei brutaalne ahistamine ja ka minu kallal vägivalla tarvitamine ainuüksi selle eest, et ma keeldusin oma sõbrannat üksi jätmast.

Sellega see politsei jõudemonstratsioon lõpuks lõppes. Ja me saime jätkata oma koduteed. See on väga lühike ja väga kokkuvõtlik ülestunnistus. Meil on täielik politseiriik, kus kasutatakse ka süütute inimeste peal vägivalda. Ükski politseinik ennast korrektselt ei esitlenud, millega nad samuti seadust rikkusid. Kogu see brutaalne politsei käitumine ja Eesti Vabariigi Põhiseaduse vastane ja Korrakaitse vastane tegevus toimus 10. aprill 2021."


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Kuna tegutsen selle blogi osas vaid annetuste toel, siis hiljuti panin üles ka oma isikliku pangakonto, kuhu head inimesed saavad teha ka mulle toetusi, kes arvavad, et minu tehtav panus on oluline ja väärib ka mõningast tasustamist.

Pikemalt sellest: https://isalugu.blogspot.com/2021/03/kas-ka-minu-tegevus-oleks-tasustamist.html

Kui oled selle läbi lugenud ja tunned või arvad, et soovid anda oma panuse minu tegevusse, siis kordan siin oma konto andmeid:

Tarvo Alev
EE79 1010 0104 5829 6019

Selgitusse: "Blogi toetus" 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Kui soovid saada kiiremini infot, uutest blogis ilmuvatest lugudest, siis mine blogi facebooki lehele ja märgi see meeldivaks või hakka jälgima, siis saad järgmisel korral koheselt teada, kui olen avaldanud uue loo.

https://www.facebook.com/isalugu

Loo autor: Tarvo AlevFotode autor: Tarvo Alev Fotostuudio

Kommentaarid

 1. See on terroristide ühenduse, mitte enam politsei.

  VastaKustuta
 2. See on kohutav, mis tehakse rahvaga ja seda teevad inimesed oma rahva seast! Ja Toompea kambal pole sooja ega külma sellest!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. On neil üldse kunagi olnud sellest sooja või külma?

   Kustuta

Postita kommentaar